Fiber Optik Kablo

Kurumsal fiber optik altyapı hizmetleri kapsamında Türkiye genelinde projelendirme, kiralama ve kamulaştırma, kazı, dolgu ve yatay sondaj uygulamaları ile karayolu ve demiryolu geçişleri yaparak fiber optik kablo döşeme işleri ile kayıpsız ve ileri teknolojiye sahip cihazlarla ek ve sonlandırma işleri yapmaktayız.

Fiber Optik Kablo Nedir ?

Fiber optik kablo, ortasında bir kaç kat koruyucu madde ile sarılmış cam olan kablodur. Elektronik sinyaller yerine elektriksel parazitlerin oluşmasını engelleyen ışık iletir. Işık iletimi, büyük miktarda elektrik parazitleri olan ortamlar için idealdir. Elektrik parazitlerinden etkilenmemesi, aydınlatma ve neme karşı dayanıklılığı özellikle çevre şartlarının ağır olduğu ortamlarda yerel alan ağı kurulumlarında sıklıkla kullanılmasını sağlamıştır.

Fiber optik kablo nerelerde kullanılır?

Fiber optik kablo eskiden sadece uzak mesafe hatlara bol miktarda veri taşımak için kullanılırdır. Bu bakır kablo üzerinde bakır çapının çok fazla artırılması ile mümkün iken fiber optik kablolarda elektrik sinyali yerine ışık kullanıldığından bu mesafe hem frekansı çok artırırken hem de mesafeyi çok artırmıştır. Bu ise, önceden akıl edilemeyen ve bakır kablonun yeteneğiyle sınırlı olan haberleşmenin tahminden çok öte alanlarda kullanılmasını sağlamıştır. Örneğin, bilgisayar ağları, okyanus geçişleri, şehirler arası haberleşme ve evlere kadar fiber uygulaması gibi. Fiberlerin kullanım alanı hayal gücünüzle sınırlıdır

Fiber Kablo Çekimi

Fiber optik kablo yapısı çok hassas detaylara dayandığı için, bu konuda tecrübeli , uzmanlar tarafından gerçekleştirilir. Kablonun geçeceği güzergah belirlendikten sonra, dünya normlarında işçilik kalitesi ile Fiber optik kablo metrajları da göz önünde tutularak kablo yayılarak güzergahtan geçirilir. Fiber Optik kablolar genellikle bina dışı uygulamalarında tercih edildiği için, kablonun geçirileceği güzergahta yapılabilecek tüm kırma ,dökme gibi hafriyat işleri de ekibimiz liderliğinde gerçekleştirilir. Tüm bu işlemler müşterilere bilgi verilerek gerekil donanımlar elde edildikten sonra gerçekleştirilir.

Fiber Optik Kablo Sonlandırma

Fiber optik kablolar özel kutularda sonlandırılmak zorundadır.Bu kutular genellikle duvar tipi ve rack tipi kutulardır.Fiber optik kablolar genellikle yalnız başına kullanılmazlar.Kullanılan kablolar kabinetlere veya sonlandırma kutularına kadar getirilir.Aktif cihazlara fiber patch kablolar ile erişirler.Fiber optik kablo ve patch kabloyu birleştirmek için arada Coupler veya Adaptör adı verilen iki tarafı dişi soketler kullanılır.

Fiber optik sonlandırma işlemi Epoxy ve Fusion Splice olmak üzere iki ayrı yöntemle yapılmaktadır. Bu yöntemler Fusion Splice yöntemi Epoxy yöntemine oranla; daha hızlı, kayıpları düşük, uzun ömürlü ve daha profesyonel olarak nitelendirilebilir.

Fiber optik kabloların sonlandırılmasında standart ürün olarak ST ve SC konektörler kullanılmaktadır. MTRJ,LC ve FC gibi konektör çeşitleri de mevcut olmasına karşın ST ve SC konektör kullanımı daha yaygındır.